Automobilių iš JAV privalumai ir minusai
Tendencija akivaizdi: vis daugiau lietuvių naujo automobilio ieško už Atlanto. Didelių ir itin komfortiškų automobilių tėvynė pasitinka gerokai mažesnėmis kainomis, naujesniais modeliais ir neįprastu dizainu ar pavadinimais. Tačiau už puikios išvaizdos nuotraukose ir patrauklių skaičių skelbimuose gali slypėti nepataisomi gedimai ar defektai, gerokai apkartinsiantys „pažintį“ su naujuoju automobiliu.
Tad kokie gi automobilių paieškos JAV privalumai ir trūkumai bei kaip apsisaugoti nuo nežinomybės?
Nepralenkiamas komfortas už mažesnę kainą
JAV įvaizdį dar nuo praėjusio amžiaus vidurio kūrė šešių metrų ilgio kadilakai, dievinami vairuotojų dėl komforto ir vairavimo kokybės. Laikui bėgant rinką užkariavo importuoti automobiliai, o bendrame kontekste Amerika, kaip gamintoja, nebeatrodo taip įspūdingai. Tačiau ji toli gražu negali skųstis prabangių, naujų automobilių trūkumu. Prabanga bei komfortas, įsigyjami už mažą kainą, yra būtent tai, ko JAV ieško lietuviai – nesvarbu ar tai būtų sedanas, ar visureigis, kiekvienas jų pasižymės geriausia vairavimo patirtimi, o kainuos ženkliai mažiau nei Europoje įsigyta transporto priemonė.
Tiesa, svarbu paminėti, jog nors naudotas automobilis JAV gali būti dvigubai pigesnis nei bet kurioje Europos šalyje, derėtų nepamiršti transportavimo išlaidų bei įvairių mokesčių, kuriuos jums teks sumokėti įsigijimo proceso metu. Prie nurodomos automobilio kainos reikėtų pridėti aukciono, PVM ir muito mokesčių sumas. Taip pat įtraukite ir transportavimo iki Lietuvos kainą, kuri paprastai siekia kiek daugiau nei tūkstantį eurų, priklausomai nuo daugelio faktorių, tokių kaip transporto priemonės tipas, gabenimo būdas, lokacija ir kt.
“Jaunesni” ir mažesnės ridos automobiliai
Ne mažiau svarbus aspektas, priverčiantis lietuvius atsigręžti į JAV rinką, yra mažesnė rida ir gerokai naujesni automobiliai. Tai lemia vartotojui palanki šalies draudimo sistema, kai įvykus net menkiausiai avarijai, draudimo bendrovė ją be išimčių įformina kaip draudiminį įvykį. Draudikai klientui išmoka visą draudimo sumą, o patys parduoda transporto priemonę aukcione už didžiausią pasiūlytą kainą. Tokiu būdu beveik nauji, vos vienerių ar dvejų metų automobiliai su itin maža rida patenka į aukcionus, kur juos pamato pirkėjai iš Europos šalių.
Deja, dažnai tai atveda ir prie nemalonių incidentų, kadangi tik nuotraukomis besiremiantys pirkėjai negali pamatyti tikrojo patirtos avarijos masto ir įvertinti jos žalos automobilio būklei. Dėl šios priežasties ypač dažnai automobiliai, prieš keliaudami į aukcioną, yra kosmetiškai sutvarkomi – sudaužytiems sumontuojamas kitas variklio dangtis arba sparnas, o “skenduolių” išoriniai defektai sumaniai paslepiami. Antram gyvenimui prikeltų automobilių tikrosios būklės nuotraukose neįvertins net profesionalaus mechaniko akis, tad neretai transporto priemonės įsigijimas aukcione primena loteriją.
Dar rizikingiau, jei automobilį jums siūlo perpardavėjas, kuris įsigijo jį už Atlanto, atgabeno į Lietuvą ir pats organizavo remontą – atnarplioti siūlų galus tampa ypač keblu.
Kaip išvengti apgavystės?
Jei norite atsiplukdyti automobilį iš kitos Atlanto pusės, bet intuicija nepasikliaujate, galite ieškoti patikimesnių sprendimų.
Vienas iš jų – pasinaudoti tarpininkų paslaugomis. Galite samdyti specialistus Amerikoje, kurie nuvyks gyvai apžiūrėti automobilio, atsiųs jums nuotraukų, vaizdo įrašų arba galbūt net suorganizuos vaizdo skambutį, kad patys galėtumėte įvertinti transporto priemonę.
Lietuvoje dirbantys tarpininkai gali pasiūlyti visas paslaugas – nuo automobilio išsirinkimo iki atgabenimo ir registracijos. Tiesa, į šį pasirinkimą taip pat reikia žvelgti kaip į investiciją, mat tai gerokai patuštins piniginę. Skaičiuojama, kad vidutinė lengvojo automobilio transportavimo kaina, įskaitant tarpininkų paslaugas, gali atsieiti apie 1000–1500 eurų.
Kur kas pigesnis būdas – pasinaudoti šiuolaikinių technologijų galimybėmis. Internetinė transporto priemonės patikra pagal VIN numerį nebėra naujiena. Jūs nesunkiai galite patikrinti iš JAV atvykstančio automobilio komplektaciją pasinaudodami šia patikra nemokamai.
Tačiau dabar šis kodas jau yra gerokai “galingesnis”. Vos keliais mygtuko spustelėjimais jis prieš akis atveria ne tik visą automobilio istoriją, bet ir dar daugiau duomenų.
Tarkime, automobilių patikros platforma “carVertical” suteikia galimybę vienoje vietoje pamatyti visą reikalingą informaciją apie norimą įsigyti automobilį: avarijose ar kitokiuose įvykiuose patirtą žalą, tikrąją ridą, archyvines nuotraukas, buvusias registracijos šalis, ar jis įrašytas vogtų automobilių duomenų bazėse, dažniausius modelio gedimus ir kt.
Tai ypač paranku perkantiems transporto priemonę iš Amerikos, mat “carVertical” Lietuvos vartotojams teikia JAV Nacionalinės transporto priemonių registravimo informacinės sistemos (NMVTIS) duomenis. NMVTIS renka ir kaupia visą informaciją apie registruotų automobilių nuosavybės dokumentus, transporto priemonės būklę ar ankstesnį naudojimą, odometro rodmenis ir kitą svarbią informaciją. Tad pirkėjas gauna JAV institucijų surinktus duomenis ir jais remdamasis gali nuspręsti, ar verta įsigyti šį automobilį.
“carVertical” sistema paremta blokų grandinės (blockchain) technologija, o tai reiškia, kad šios ataskaitos apsaugotos nuo klastojimo ar kitokių bandymų pakeisti kai kuriuos duomenis. Tad nuslėpti įvykusias avarijas ar atsuktą ridą pardavėjui tampa praktiškai nebeįmanoma.
Kokiais įrankiais naudotis, kad iš Amerikos neparsiplukdytumėte katės maiše – tik jūsų pačių reikalas. Tačiau kuo daugiau žinosite prieš paskelbdami savo statymą aukcione, tuo mažiau rūpesčių jums sukels naujasis jūsų svajonių automobilis.
Teksto komentarai