Naudinga žinoti

Žingsnis po žingsnio: kaip įsigyti automobilį JAV aukcione

Automobilių iš JAV patikrinimasAutomobilių iš JAV patikrinimas

Lietuviai jau kurį laiką aktyviai dairosi naudotų automobilių Jungtinėse Valstijose, mat jie vilioja gerokai mažesne rida ir kainomis. Sėkmingų apsipirkimų istorijos kitus taip pat įkvepia išbandyti šią galimybę. Tačiau noro nepakanka – planuojant tokios vertės pirkinį aukcione reikia ir žinių, ir priemonių jo patikrai. Kaip sėkmingai įsigyti automobilį JAV ir ką reikia žinoti apie jo  patikrą, privalomus mokesčius bei pritaikymą eksploatavimui Europoje?

Aukcionai prilygsta loterijai

Bene populiariausias būdas įsigyti automobilį JAV rinkoje – dalyvauti viešame aukcione, į kurį dažniausiai atkeliauja transporto priemonės, patyrusios vienokį ar kitokį eismo įvykį, todėl draudimo bendrovės juos parduoda ženkliai pigiau. Tikra tiesa, jog būtent ten pasitaiko galimybė įsigyti vos vienų dvejų metų amžiaus automobilį su itin maža rida, kainuojantį bene dvigubai pigiau nei Europoje. Nors visa tai skamba neįtikėtinai, derėtų neapsigauti ir elgtis atsargiai, kadangi dalyvavimas aukcione primena loteriją – juk daiktą, kurio vertė nėra tokia jau maža, įsigyjate apžiūrėję tik fotografijose.

Toks pardavimo metodas atveria duris sukčiams, kadangi tik nuotraukose matomu automobilio vaizdu besiremiantys pirkėjai negali pamatyti tikrojo patirtos avarijos masto ir įvertinti jos žalos transporto priemonės būklei. Dėl šios priežasties aukcionui skirtiems automobiliams dažnai atliekamas kosmetinis remontas: vietoj sudaužytų užmontuojamos “sveikos” kėbulo dalys, užmaskuojamos išorinės skendimo žymės, tačiau variklio skyrius ar elektros instaliacija lieka nepaliesti.

Taip pat pasitaiko atvejų, kad pardavėjai sukelia nedidelę avariją tam, kad galėtų ją nurodyti skelbime, bet užmaskuotų seniau patirtą kur kas ryškesnę žalą. Kartais į skelbimus paprasčiausiai įdedamos ne to automobilio nuotraukos!

Tad įsigyjant automobilį iš JAV aukciono būdu ir nenorint patirti nusivylimo, profesionalai siūlo pasinaudoti įvairiomis jo būklės patikros priemonėmis.

 

Kaip nuotoliniu būdu patikrinti automobilio būklę?

Greičiausiai jau esate girdėję apie automobilio patikrą pagal VIN kodą, kuri suteikia tam tikros informacijos būsimam savininkui. Tačiau šiandien šis 17 simbolių kodas gali jums papasakoti kur kas daugiau nei vien tiktai gamybos metai ar variklio tūris. Automobilių iš JAV patikrinimas iš tiesų nėra labai sudėtingas.Automobilio istorijos tikrinimas

Įvairios automobilių patikros platformos gali surinkti praktiškai visą reikalingą informaciją apie jus dominantį automobilį: praeityje patirtas avarijas ar kitokią žalą, ar jo rida nesuklastota, ar automobilis nebuvo vogtas ir dar daugybę naudingų duomenų.

Pavyzdžiui, lietuviška bendrovė “carVertical”, be kitos informacijos, taip pat nurodo, kokiose šalyse automobilis buvo registruotas, kur jam buvo atlikta techninė apžiūra ir pan. Taip pat platforma dažnu atveju pateikia praeityje darytas nuotraukas ir gamyklinės įrangos sąrašą. Palyginus šią medžiagą su aukciono skelbimu, galima atrasti tam tikrų neatitikimų arba įtartinų detalių. Be to, iš ataskaitos sužinoję, kokie artimiausi darbai numatomi pagal techninio aptarnavimo kalendorių, galėsite į svarstomo automobilio kainą įtraukti ir netrukus gresiančias išlaidas.

Tačiau bene svarbiausia informacija perkant automobilį iš JAV – Nacionalinės transporto priemonių registravimo informacinę sistemos (NMVTIS) duomenys. NMVTIS fiksuoja visą informaciją apie šalyje registruotus automobilius, įskaitant jų savininkus, techninę būklę, ridos parametrus ir t.t. “carVertical” ataskaitos pirkėjas, be kitos informacijos, gauna ir autoritetingos JAV institucijos surinktą automobilio istoriją. Turint tiek duomenų galima daug tvirčiau jaustis priimant galutinį sprendimą.

Kaip automobilį atsiplukdyti į Lietuvą?

JAV automobilių aukcionai

Jei jau išsirinkote automobilį, atėjo metas parsiplukdyti pirkinį į Lietuvą – tikėtina, kad pirmą kartą “gyvai” jį išvysite jūrų uoste. Tiesa, derėtų nepamiršti transportavimo išlaidų bei įvairių mokesčių, kuriuos jums teks sumokėti įsigijimo proceso metu. Prie nurodomos automobilio kainos reikėtų pridėti aukciono, PVM ir muito mokesčių sumas ir transportavimo iki Lietuvos kainą.

Skaičiuoti pradėkite nuo automobilio pervežimo iš aikštelės Amerikoje į artimiausią jūrų uostą kainos. Jei aikštelė nebus pernelyg nutolusi nuo pakrantės, kaina sieks kelis šimtus dolerių. Transportavimas iki Lietuvos dažniausiai atsieina kiek daugiau nei tūkstantį eurų, priklausomai nuo daugelio faktorių, tokių kaip transporto priemonės tipas, gabenimo būdas, lokacija ir kt., tad visa tai svarbu apmąstyti dar prieš įsigyjant automobilį. Tiesa, galite pasirinkti iš dviejų skirtingų gabenimo būdų – “Roll-on Roll-off”, kai gabenami automobiliai surikiuojami tiesiog ant denio, ir plukdymo konteineryje, garantuojančio transporto priemonės saugumą ir tinkamas sąlygas.

Vos automobiliui pasiekus Klaipėdos uostą, teks sumokėti standartinį 21 proc. PVM ir muito mokesčius. Pastarasis svyruoja ir priklauso nuo tokių aspektų kaip automobilio markė, modelis, būklė, galingumas ir kt.

Automobilio paruošimas lietuviškai registracijai

JAV nupirktas ir į Lietuvą atplukdytas automobilis turi būti ne tik suremontuotas, bet ir įregistruotas, o tai tampa bene sunkiausia užduotimi nepatyrusiems pirkėjams. Dažniausiai “amerikono” pavertimas “europiečiu” nekainuoja daugiau nei kelis šimtus eurų, tačiau gali pareikalauti laiko ir kantrybės. Amerikietiški automobiliai paprastai neturi posūkių indikatorių ant posparnių ir gabaritinių žibintų, tad šiuos teks įmontuoti. Taip pat privalėsite įrengti galinį rūko žibintą, kadangi šis JAV vairuotojams nėra privalomas.

Visa tai įgyvendinę pagaliau galėsite pasinerti į vairavimo malonumus ir pamiršti mitus apie brangų remontą ar sunkiai gaunamas detales. Didžioji dalis amerikietiškųjų automobilių turi savo atitikmenis Europoje ir, nepaisant kelių aspektų, iš principo yra tokie patys, tad eksploatavimas neturėtų kelti didelių rūpesčių.

Teksto komentarai

Komentuoti